Ekwador – kiedy jechać, by jak najlepiej wykorzystać czas?

Ekwador to państwo, które jest mniejsze od Polski, ale w jego granicach znaleźć można między innymi wysokie i wciąż aktywne wulkany, amazońską dżunglę i przepiękne oceaniczne plaże Wysp Galapagos. Tamtejsza kultura jest bardzo specyficzna, czego dowodem jest zjadanie świnek morskich, posiadanie jednej z najlepszych kaw na świecie, której Ekwadorczycy jednak nie piją i kilka rodzajów bananów. Można powiedzieć, że jest to egzotyka w szalonym wydaniu. Co warto zobaczyć w tym kraju?

Cotopaxi – jeden z największych aktywnych wulkanów na świecie

Cotopaxi to park narodowy, który znajduje się niedaleko stolicy Ekwadoru – Quito. Jego największą atrakcją jest czynny wulkan o budowie stożkowej, który nosi taką samą nazwę. Wystający na około 5900 metrów nad poziom morza wulkan Cotopaxi jest jednym z najwyższych na świecie i jednocześnie jest drugim najwyższym szczytem w tym kraju. Jest on aktywny od blisko 4 tysięcy lat, a w 2015 roku miała miejsce ostatnia jego erupcja. Szczyt stratowulkanu został zdobyty w 1872 roku po raz pierwszy.

Chimborazo – najwyższy szczyt w Ekwadorze

Chimborazo znajduje się w parku narodowym Sangay i jest to najwyższy szczyt w tym kraju. Usytuowany jest na zachodnim pasmie Cordillera Occidental, charakteryzuje się szerokim grzbietem o długości 8 kilometrów, z którego wyraźnie wypiętrza się pięć wierzchołków. Najwyższy z nich – Whymper – zdobyto po raz pierwszy w 1880 roku. Rozpościera się z niego przepiękny widok na doliny wulkaniczne.

Wyspy Galapagos

Galapagos nazywane są także Wyspami Żółwimi. Jest to malowniczy archipelag o wulkanicznym pochodzeniu. Jego wyspy znajdują się na Oceanie Spokojnym na wysokości równika. W 1978 roku zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z kolei w 2001 roku wpis został poszerzony o Rezerwat Morski Galapagos. Wyspy zawdzięczają swoją nazwę żółwiom słoniowym, które stanowią niesamowitą atrakcję dla turystów. Jest to także raj dla miłośników przyrody.

Niesamowite jezioro Quilotoa

Jezioro Quilotoa jest stosunkowo młodym zbiornikiem wodnym kraterowym, który powstał w wyniku wybuchu wulkany około 600 lat temu. Ma ono głębokość 250 metrów i charakteryzuje się niesamowitą zieloną barwą, którą zawdzięcza minerałom. Laguna otoczona jest wzniesieniami, na których znajdują się tarasy widokowe oraz miejscowe firmy organizujące wycieczki w dół krateru. Schodząc w stronę jeziora, idzie się szlakami prowadzącymi wokół jego brzegów, dzięki czemu można podziwiać różne odcienie wody, zmieniające się wraz z perspektywą widzenia.

Atrakcje Banos

Banos poza wodospadami i możliwością uprawiania ekstremalnych sportów, oferuje także szeroki wachlarz innych atrakcji. Miejscowość nazywana jest Bramą Amazonii, leży u podnóży wulkanu Tungurahua i można z niej dotrzeć do niesamowitego wąwozu oraz parku miejskiego. Dostępne są tam także gorące źródła termalne oraz punkt widokowy La Casa del Árbol. Znajduje się tam między innymi ogromna huśtawka, która pozwala zawisnąć nad przepaścią, co przyciąga wielu zwolenników mocnych wrażeń.

Więcej o tym, co warto zwiedzić w Ekwadorze znajdziesz na https://dreamgo.pl/gdzie/ekwador